Pictures



2020 NDNGA Convention Award Winners

Congratulations to all of this year's winners!


Best Booth Awards
Best Booth--Alta Falls

Irv and Ben Geffre did a really nice job on their Alta Falls booth, as always, and received the First Place Best Booth Award!





Second Place Best Booth--Dakota College at Bottineau

Keith Knutson, Apryl Nylander, and their students from Dakota College in Bottineau teamed up to receive the Second Place Best Booth Award this year.

 




 
Third Place Best Booth--Central Landscape

Herman and Pauli Roerick set up another excellent Central Landscape display to win the Third Place Best Booth Award.

















Scholarship Winners

Harry C. Baker Memorial Scholarship

The 2019 – 2020 recipient of the Harry C. Baker Memorial Scholarship at NDSU is Tran Zerface of Jamestown, ND.  Tran is a senior majoring in Horticulture with an emphasis in Sports and Urban Turfgrass Management.  Tran’s goal is to work at either a golf course or a soccer facility after graduation.







Nicholas N. Boehm Scholarship at Dakota College in Bottineau
 There were 2 recipients of the Nicholas N. Boehm Scholarship.

Zach Barnett started in the industry at Lowe’s Floral & Garden of Minot in the spring of 2014.  He currently works with the Minot Park District since 2016.  Zach plans to keep working for the Park District with the hope it will become full time.

 Isaac Perman is employed at Fort Stevenson State Park during the summer months as Dock Manager.  His job is to fix docks and the rental boats in addition to planting trees in the trail system.  Isaac is studying Horticulture and Forestry, and his goal is to work for the Corps of Engineers.





Landscape Design Contest

1st Place - Commercial Division

Minot Park District

Troy Regstad and Jeremy Bickel

 



1st Place - Residential Front Yard Division 

 1st Place – Residential Back Yard Division

Hebron Brick

Laura Bowles – Designer

Mike Diemert – Foreman

 



1st Place Softscape Division

Dakota OutdoorScapes

McKenzie Lawler – Designer

Claudio Martinez - Foreman





Display Contest

 1st Place – Plant Materials Division

Dorian Waller, Lowe’s Garden Center

 



1st Place – Hardgoods Division

Sarah Liljestrand, Holland’s Landscaping & Garden Center


 

Comments